competition_info=""

logo

ŻYJ AKTYWNIE

Wybierasz się nad morze? Podpowiadamy, gdzie surfować!

Surfowanie ma w sobie coś wyjątkowego, a surferzy są pewnego rodzaju herosami, którzy panują nad żywiołem wody. Żeby tego doświadczyć wcale nie trzeba jechać na Hawaje. Wystarczy udać się nad Bałtyk. 

Bałtyk jest bardzo dobrym miejscem do nauki surfingu. Jest u nas wiele spotów z płytką wodą, gdzie fale nie maja zbyt dużej siły, ale mimo to umożliwiają długie przejazdy. Według mnie Bałtyk nie jest miejscem, gdzie możemy mówić o regularnych warunkach do uprawiania surfingu, ale jak już przyjdzie fala, to jest równie piękna jak na innych spotach na świecie - uważa Robert Ziegert, instruktor ze szkoły Board for Kids.

Do surfowania wcale nie są potrzebne kilkumetrowe fale. Dla początkujących mistrzów deski nawet lepiej, żeby ich nie było. 

Specjaliści od surfowania zdradzają, że pływanie na desce w Polsce jest uzależnione od kilku rzeczy, ale głównie od wiatru i od ukształtowania dna. Wiatr rozpędza fale, a dno ją kształtuje. W 2017 roku polecali m.in. Półwysep Helski (ejście nr 19, na wysokości kempingu Chałupy 6 i fala tuż obok portu w Władysławowie), Kołobrzeg czy tzw. spot o nazwie Pipeline, gdzie rurociąg leżący na dnie przy wejściu do portu w Władysławowie spowodował wypłycenie dna i przy silnych wiatrach z północy tworzy przepiękna, równą, około 2,5-metrową falę.

Nie trzeba jednak nawet ruszać się z Gdańska, by posurfować. W Górkach Zachodnich lokalni surferzy odkryli niedawno niesamowite miejsce do pływania, gdzie przy odpowiednich warunkach mamy fale zbliżone swoją mocą i jakością do tych oceanicznych. Drugim podobnym miejscem jest Wyspa Sobieszewska - nieco innego rodzaju fala, równie wymagająca, do tego położona w przepięknej scenerii, niedaleko rezerwatu Mewia Łacha - mówi Krzysztof Sikora z Learn 2 Surf.

Eksperci podkreślają, że początkujący pływacy powinni zaczynać przygodę pod okiem kogoś doświadczonego. Zaawansowani suferzy pokażą podstawowe techniki leżenia na desce, wiosłowania, ustawiania się do fali, wyboru fali oraz, co jest kluczowe, wstawania. Początkującym polecają miękkie deski, pokryte pianką, a dopiero potem zalecają przeskoczenie na te z włókna szklanego. 

Samo surfowanie można w miarę szybko opanować. Trzeba być jednak przygotowanym na wydatek około 130 zł za 1,5 godziny pierwszego szkolenia. Z pianką i deską w pakiecie. 

Żródło: https://aktywne.trojmiasto.pl/Gdzie-i-jak-surfowac-na-falach-Baltyku-n115034.html

  • OCEŃ

REKLAMA

}