competition_info=""

logo

ŻYJ AKTYWNIE

Trudna rola Michala Doleżala. Przed nowym trenerem skoczków kilka zadań do zrealizowania!

Trudna rola Michala Doleżala. Przed nowym trenerem skoczków kilka zadań do zrealizowania!

 

Michal Dolezal został po minionym sezonie trenerem polskich skoczków narciarskich. Przed następcą Stefana Horngachera kilka zadań. Niektóre łatwiejsze do zrealizowania, inne trudniejsze.

 

Doleżal do tej pory był asystentem, stał w drugim szeregu. Po odejściu Horngachera dostał stery polskiej kadry skoczków w swoje ręce i musi utrzymać ją na tym wysokim poziomie, na który wprowadził ją Austriak. W tym sezonie największych wyzwań nie ma, bo to rok bez igrzysk olimpijskich czy MŚ na skoczni normalnej, ale o wygraną trzeba walczyć w czempionacie w lotach, w Pucharze Świata, Turnieju Czterech Skoczni i Raw Air.

 

Pracy jest dużo, presja ogromna, ale Doleżal musi też zrealizować kilka zadań. Postawili je przed nim dziennikarze "Przeglądu Sportowego".

 

1. Utrzymać mobilizację

Polscy skoczkowie niby mówią, że są wciąż głodni skakania i sukcesów, ale ostatnie lata były trudne. "Horngacher nie dawał im oddechu, bo ledwo zdążyli rozpakować torby po ostatnim konkursie sezonu w Planicy, a już wracali na siłownię. Pytanie, czy nie są zmęczeni". A mimo wszystko czasu na odpoczynek nie ma. Trzeba wszystko równoważyć, bo główne cele to jednak MŚ w 2021 roku i IO w Pekinie w 2022 roku.

 

2. Przedłużyć młodość

"Nasi skoczkowie nie lubią, gdy mówi się o ich wieku, ale 24-letni Jakub Wolny jest zdecydowanie najmłodszy w kadrze A. Maciej Kot i Dawid Kubacki są już blisko „30”, z kolei Stoch, Piotr Żyła i Stefan Hula mieli już bardzo dużo czasu, aby przyzwyczaić się do trójki z przodu". Co prawda z kadry odszedł Horngacher, ale został doktor Harald Pernitsch. Ze współpracy z Austriakiem wszyscy, a przede wszystkim skoczkowie, są zadowoleni i jest szansa, że uda się przedłużyć młodość polskich skoczków.

 

3. Odbudować tych, którzy potrzebują

"Mało kto już pamięta, że Maciej Kot trzy sezony temu wygrywał konkursy Pucharu Świata, a dwa lata temu w Korei podczas igrzysk olimpijskich w Pjongczangu Stefan Hula prawie został złotym medalistą. Prawie, bo prowadził po pierwszej serii, ale skończył czwarty. Kot już wtedy miał kryzys, a w poprzednim sezonie przeciętniakiem na skoczni był razem z Hulą". Przed Doleżalem trochę pracy, by ich odbudować. Z Kotem Horngacherowi się nie udało. Z Hulą też nie do końca. Doleżal znajdzie sposób, by znowu skakali najlepiej, jak umieją?

 

4. Wprowadzić młodzież

To odnosi się do wspomnianego wieku skoczków kadry A. Wniosek: "Czas dać szansę młodzieży. I spróbować reaktywować tych, którzy nadziejami byli kilka lat temu, żeby wspomnieć choćby o Klemensie Murańce. Za kadrę B odpowiada Maciej Maciusiak i ostatnie informacje mówią, że widać wyraźny postęp".

 

https://www.przegladsportowy.pl/sporty-zimowe/skoki-narciarskie/skoki-narciarskie-michal-dolezal-ma-kilka-celow-do-zrealizowania-or-puchar-swiata/ytvbdbw

  • OCEŃ

REKLAMA

}