competition_info=""

logo

ŻYJ AKTYWNIE

Śnieg i lód to idealne warunki na sporty ekstremalne. Pływaj, lataj, skacz i nurkuj zimą!

Zima to znakomity czas na uprawianie sportów nietypowych i ekstremalnych. Narty i snowboard to klasyka, podobnie jak łyżwy czy hokej. W Polsce można zasmakować w innych zimowych wyzwaniach.

Narty na latawcu

Z górki na pazurki na nartach zjechać może prawie każdy. A co zrobić, żeby wjechać na szczyt? Wystarczy chwycić latawiec, złapać wiatr, mieć silne nogi i ruszać! Śnieżna odmiana kitesurfingu to najszybciej rozwijający się zimowy sport ekstremalny ostatnich lat.

Można też jeździć po otwartych przestrzeniach np. zamarzniętych taflach jezior lub przeskakiwać przeszkody. Snowkiting w Polsce uprawia się w Nowym Targu - to mekka wszystkich amatorów tego sportu - ale też nad Zatoką Pucką, na Mazurach, a nawet… na warszawskich Jelonkach.

Kulig turbo

Sanie i koń to fajna sprawa, ale za szybko nie popędzą. Co innego skuter śnieżny. Wskakujesz na maszynę uzbrojoną w płozy, odpalasz silnik i ruszasz. Trzeba uważać, by nie trafić w zaspę lub na zasypany korzeń, bo wówczas skuter może na moment zamienić się w szybowiec. Doświadczeni snowmobilowcy polecają przede wszystkim Beskid Niski, Beskid Sądecki i Bieszczady, ale i w innych regionach znajdziemy ciekawe trasy.

Rower zimą nie zdaje egzaminu? Przesiądź się na skibob

Słyszeliście o czymś takim jak skibob? To połącznie roweru z nartami. Nie ma kół, lecz dwie niezależne płozy, a zamiast pedałów wyposażony jest w oparcie nóg. Wystarczy usiąść wygodnie na siodełku, chwycić kierownicę i ruszyć w dół. Nawet z prędkością 100 km/h, chociaż rekordzista osiągnął dwukrotnie lepszy wynik. W Polsce specjalne stoki znajdziemy na Nosalu w Zakopanem, na Stożku w Wiśle i na Szrenicy w Szklarskiej Porębie.

Zima to surfing

Bojery znane są od lat. Dopiero jednak od niedawna zaczęto uprawiać ice surfing. Zamiast łódki i żagla mamy deskę i żagiel. Wielbiciele surfingu chętnie zimą przeskakują na ten sport, bo mogą osiągnąć większe prędkości niż latem. Nawet do 70 km/h. Co prawda każdy zły manewr powoduje twarde lądowanie i ślizg, ale... to tylko potęguje adrenalinę.

Lód jest śliski? Wspinaj się!

Wejście na niektóre góry latem jest trudne, a wszyscy, którzy uprawiają ice climbing, próbują wspinać się po lodzie. Ci, którzy pierwsze osiągnięcia mają za sobą i zdobyli lodową ścianę lub zamarznięty górski wodospad tłumaczą potem, że widok i wrażenia są warte każdego wysiłku i ryzyka.

Ten sport różni się od zwykłej wspinaczki skałkowej. Wspinacze najbardziej cenią sobie próg Czarnego Stawu i Dwoistą Siklawę nad Morskim Okiem oraz rejon Hali Gąsienicowej.

Wiśta wio po lodzie

Skijoring brzmi może tajemniczo, ale jest bardzo prosty. Wystarczą zima, narty i... pies. Czworonóg rusza w tę pędy przodem i ciągnie narciarza, który szusuje z wielką prędkością. W ekstremalnej wersji zamiast psów wykorzystuje się konie, ale też wtedy śmiałek nie jest przywiązany linką, lecz trzyma ją w rękach, by w razie niebezpieczeństwa puścić i się uratować.

Co jest po drugiej stronie lustra?

Wszystkie zimowe sporty uprawia się po górnej stronie lodu. A co jest po drugiej stronie? Przekonać się mogą o tym wszyscy Ci, którzy zdecydują się na nurkowanie podlodowe. Widoki są baśniowe, podwodne życie nawet w warunkach spod znaku „mniej niż zero” wre w najlepsze, a za nieziemskie światło przefiltrowane przez grubą lodową szybę niejeden fotograf dałby się pokroić. Do tego tylko jedno wyjście na powierzchnię, co potęguje adrenalinę. Na pewno tego sportu nie wolno uprawiać w pojedynkę. Trzeba mieć kogoś na powierzchni.  Osoba ta musi przede wszystkim trzymać linę, którą przyczepia się do specjalnej uprzęży zakładanej przez nurka i która służy zarówno do naprowadzania śmiałka na właściwy przerębel, jak i do komunikacji podczas przebywania pod lodem.

Źródło: https://travelist.pl/magazyn/?p=2443

 • TAGI: 
  • #ŻYJ AKTYWNIE
  • #ENERGIA
  • #ENERGY
  • #NATURA
  • #NATURAL
  • #LIFESTYLE
  • #STYL ŻYCIA
  • #TRENING
  • #SPORT
  • #AKTYWNOŚĆ
  • #ACTIVE
  • #FIT
 • OCEŃ

REKLAMA

Zdjęcie reklamy
}