competition_info=""

logo

ŻYJ AKTYWNIE

Jak latem walczyć z przeziębieniem

Wbrew pozorom latem, przy wysokich temperaturach, łatwo o przeziębienie. Chłodne napoje, lody, klimatyzacja, przewianie... Katar i kaszel tylko czekają na okazję. Są jednak proste sposoby, by tego duetu się pozbyć. 

Letnie przeziębienia najczęściej powodowane są przez różnice temperatur. Organizm rozgrzany na słońcu po otrzymaniu dawki zimna traci odporność i jest łatwym polem do zajęcia przez chorobę. 

Najbardziej narażone jest gardło. Zimne napoje i lody otwierają szeroko drzwi bakteriom, które mogą wywołać stan zapalny. Dlatego trzeba pamiętać o umiarze i pić lub jeść wolniej, by skok temperatury nie był aż tak szokujący. Podobnie jest z klimatyzacją. Niekoniecznie trzeba od razu odkręcać ją maksymalnie.

Co gdy nie uda się jednak uniknąć i przeziębienie próbuje popsuć nam lato? Ból gardła złagodzi gorąca herbata lipowa z miodem oraz nacieranie przed snem klatki piersiowej maścią ziołową. Dobrym sposoem jest też płukanie gardła wodą z solą lub naparem z szałwii i tymianku. Do tego inhalacja z rumianku oraz wdychanie rozgrzanych kropli miętowych. Bardziej odważnym polecamy jedzenie kilku łyżek startego chrzanu. 

Samo przeziębienie można odgonić piciem gorącego mleka z posiekanym ząbkiem czosnku i łyżką miodu. Czosnek to naturalny antybiotyk, a miód działa łagodząco. 

Kto też w czasie choroby nie jadł pysznego domowego rosołu. Działa rozgrzewająco, ułatwia odkrztuszanie i wspomaga leczenie infekcji. Musi być jednak gorący i nie z jakiejś paczki, a przyrządzony tradycyjnie. Koniecznie z natką pietruszki. 

Jeśli takie sposoby zawiodą, to można też sięgnąć po tabletki, ale zalecamy najpierw spróbowanie naturalnych metod.

 

Żródło: https://www.fakt.pl/kobieta/zdrowie-i-fitness/przeziebienie-latem-domowe-sposoby-na-przeziebienie/wbx5hm0

  • OCEŃ

REKLAMA

}